Niedziela, 8 lipca

@

ZDJĘCIA

Drugi dzień 25. Salwatoriańskiego Forum Młodych to niedziela, więc przez całą dobę świętowany był cud Zmartwychwstania. Poranna jutrznia, która odbyła się w grupach była okazją do wezwania Boga, by był przy nas przez nadchodzące godziny oraz do uwielbienia Go. Następny punkt programu był najważniejszy- Eucharystia. Młodzież zebrała się w Kościele już pół godziny wcześniej, by przygotować pieśni na Mszę Świętą. Dziś śpiewane były takie utwory jak „Zbawca” , „Przyjdź jak deszcz” oraz „Idź i głoś”. „Nowością jest utworzony Projekt Psalm, na którym młodzież przez cały rok przygotowywała się na to wielkie wydarzenie. Zaowocowało to zebraniem większego zespołu- pojawiły się też trąbki, wiolonczela i skrzypce. Dzięki temu powstały również nowe aranżacje pieśni. Opiekunem projektu jest ksiądz Jurek Lazarek.” – mówi Magdalena Stefanowska, członkini diakonii muzycznej, która podczas imprezy dba o oprawę muzyczną.

Mszy Świętej przewodniczył ksiądz Mieczysław Tylutki, który przyjechał z Elbląga. Został on powitany zestawem uczestnika, czyli koszulką, informatorem oraz identyfikatorem. W słowa swojego kazania wplótł kilka historii o Forum Młodych: „Pamiętam pierwsze Forum. Wtedy nie było jeszcze RMS-u, powstał on dopiero po tym wydarzeniu. Kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej- posiłki wydawaliśmy w pralni na plebani przez okno. Na 3. Forum Młodych była rekordowa liczba osób- 500 uczestników. Pamiętam, że kolejki do pryszniców były ogromne, o 4:00 ludzie kończyli się kąpać, ale wstawali również inni, by wcześniej wziąć prysznic.”. Oprócz historii dotyczących tej imprezy ksiądz Tylutki skupił się na dzisiejszym Słowie Bożym (Mk 6, 1-6). Najważniejsza myśl płynąca z tego kazania to: „Każdy na twojej drodze ma do przekazania Ci wiadomość od Boga, więc nie lekceważ innych, tylko słuchaj tego, co Stwórca ma Ci do powiedzenia”.

Po Eucharystii uczestnicy mieli okazję wypocząć przed nadchodzącym trudem, jakim była gra terenowa. Każda grupa miała do wykonania około 20 zadań, stacje były rozstawione w trzech miejscach Dobroszyc. Wszyscy musieli brać udział, by dana konkurencja przebiegła pomyślnie- praca zespołowa to klucz do wygranej, co było idealną okazją na zintegrowanie się. Konkurencje to między innymi: przejście pomiędzy labiryntem nitek (nie dotykając ani jednej), żonglerka, rzucanie papierowych samolotów na jak największą odległość czy bottle flip. Oprócz konkursów ruchowych każdy animator grupy dostał 4 kartki z czteroma zadaniami do wykonania. Uczestnicy mieli również znaleźć 5 kartek schowanych wokół stacji, na których był do rozszyfrowania kod z tajnym hasłem, za które można było dostać dodatkowe punkty.

Po zakończonej zabawnie odbyły się kręgi biblijne. Grupy spotkały się, by omówić dany fragment Ewangelii (Mk 6, 1-6) i wspólnie podzielić się swoimi przemyśleniami oraz odczuciami na temat niego. „Ekspert to facet w garniturze i z innego miasta”- zacytował Arek, jeden z warsztatowców w odniesieniu do sposobu przyjęcia Jezusa w jego rodzinnej miejscowości- Nazarecie, chcąc ukazać, że Jezus został tak potraktowany, gdyż wszyscy stamtąd znali go i jego rodzinę od dawna.

Wieczorem nadszedł czas na ukulturalnienie- występ Grupy MoCarta, która przez połączenie muzyki klasycznej i kabaretu rozbawiła oraz wzruszyła publiczność do łez. Dzień zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu, w podziękowaniu Bogu za tak owocne przeżycie ostatniej doby oraz z prośbami o siły na kolejny czas Forum.